Kurs języka niemieckiego w pracy opiekunki osób starszych

Praca Opiekuna na terenie Niemiec wymaga, poza doświadczeniem z zakresu opieki nad osobą starszą, zaangażowaniem oraz cierpliwością jeszcze jednej ważnej umiejętności- komunikowania się w języku niemieckim.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie osoby posiadające doświadczenie w opiece władają tym językiem. Dlatego też specjalnie dla naszych Opiekunek i Opiekunów przygotowaliśmy kursy językowe pozwalające na opanowanie w krótkim czasie podstaw niemieckiego. Dzięki nim będą mogli Państwo jeszcze szybciej rozpocząć z nami współpracę!

Kursy języka niemieckiego

Zapraszamy na kurs języka niemieckiego! Program szkolenia jest tak ułożony, aby jak najlepiej wprowadzić  Panie w tematykę pracy opiekunki oraz poznać fachowe słownictwo z tym związane.
Szkolenie odbywa się w systemie wyjazdowym:

 


Kurs w systemie wyjazdowym:

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oferujemy Państwu intensywny, wyjazdowy kurs języka niemieckiego w malowniczej miejscowości Klepaczew nad Bugiem, znajdującej się na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Cena kursu wynosi 3490 zł i obejmuje 180 godzin nauki (10 godzin dziennie), a także zakwaterowanie, wyżywienie oraz materiały szkoleniowe. W ramach kursu istnieje możliwość dodatkowych konsultacji indywidualnie  z lektorem języka niemieckiego. Celem szkolenia jest podniesienie umiejętności językowych oraz podniesienie kwalifikacji w zakresie opieki i pielęgnacji osób starszych, co z pewnością będzie dodatkowym atutem podczas składania aplikacji na stanowisko opiekunki/opiekuna.
Cały program kursu ułożony jest pod kątem sytuacji, w jakich może się znaleźć Opiekun/Opiekunka w trakcie wykonywania pracy.

Kursanci zapoznają się ze słownictwem w oparciu o komunikację w relacjach:
•        Opiekun-Podopieczny
•        Opiekun-kontakt z rodziną Podopiecznego
•        Opiekun-lekarz


Zajęcia z zakresu opieki i pielęgnacji trwają 20 h, prowadzi jest dyplomowana pielęgniarka z doświadczeniem w opiece nad osobami starszymi.

Główne tematy obejmują:
•    Organizację opieki zdrowotnej i opieki osoby starszej
•    Rolę i obowiązków opiekuna osoby starszej
•    Żywienie osoby w podeszłym wieku i osoby przewlekle chorej
•    Pielęgnację oraz higiena osoby starszej
•    Typowe zachowania osób dotkniętych schorzeniami: Alzheimer, Parkinson, Demencja
•    Pierwsza pomoc przedmedyczna
Zajęcia  z języka niemieckiego obejmują  160 h prowadzi je doświadczony lektor języka niemieckiego w oparciu o:
•    Słownictwo medyczno-opiekuńcze, przydatne w trakcie sprawowania opieki nad osobą starszą,
•    Słownictwo dotyczące organizacji wolnego czasu, nawiązywania relacji z podopiecznym, jego rodziną i relacje z otaczającym go środowiskiem.

Przypominamy, że istnieje możliwość sfinansowania kursu przez Powiatowe Urzędy Pracy w przypadku osób bezrobotnych.

Istnieje również możliwość rozłożenia kwoty na raty 0%. Część kwoty wpłacasz przed podjęciem kursu, a część potrącana jest z Twojego pierwszego wyjazdu z nami.

Więcej informacji:

KURS NIEMIECKIEGO

Darmowy mikro kurs języka niemieckiego

Specjalnie dla naszych Opiekunek przygotowaliśmy darmowy mikro kurs języka niemieckiego.

Jest to unikalne narzędzie do samodzielnej nauki języka. Materiał został podzielony na 14 lekcji, wraz z zestawami ćwiczeń podsumowującymi każdą z nich i „ściągawką”, umożliwiająca sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.

Opiekunka podejmująca samodzielną naukę, przez kolejne dwa tygodnie zapoznaje się z otrzymanymi materiałami. Przez cały czas samokształcenia jej postępy są monitorowane przez naszych Rekruterów, którzy na każdym etapie szkolenia służą chętnie radą i pomocą.

Materiał pozwala samodzielnie opanować język w zaledwie dwa tygodnie. Oznacza to, że już w niecałe trzy tygodnie od zgłoszenia, Opiekunka początkowo nieznająca języka niemieckiego, może wyjechać z naszą firmą do pracy!

Kurs kończy krótka rozmowa sprawdzająca stopień opanowania materiału z naszym Rekruterem. Po jej pozytywnym zakończeniu Opiekun ma przedstawianą ofertę pracy.

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kursu Opiekun/Opiekunka wybiera, po jego pozytywnym zakończeniu gwarantujemy:
•    Pracę od zaraz – krótkie terminy oczekiwania
•    Legalne zatrudnienie (zaliczone do stażu pracy, emerytury)
•    Wysokie składki ZUS (wyższe od przeciętnej krajowej!)
•    Pracę w oparciu o jedną, czytelną umowę
•    Możliwość wyboru pracy w oparciu o system niemiecki lub polski
•    Wysokie wynagrodzenie wypłacane terminowo
•    Wyżywienie i zakwaterowanie podczas pobytu na kontrakcie
•    Organizację i opłatę przejazdu w obie strony
•    Profesjonalną pomoc w załatwieniu wszystkich formalnonaści związanych z wyjazdem
•    Opiekę firmy przez cały czas trwania kontraktu


Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami: FORMULARZ

 

Transfer osoby starszej

Podczas opieki nad osobami starszymi korzystającymi z wózków inwalidzkich występuje niekiedy konieczność ręcznego podnoszenia podopiecznego. Całkowite wyeliminowanie czynności ręcznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów może być niemożliwe. Aby uniknąć wypadków i urazów z tym związanych wykonywanie transferu powinno odbywać się zgodnie z zasadami ergonomii.

Poniżej znajdą Państwo zasady, które w codziennej pracy pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji.  

ZŁOTE ZASADY ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA


1.    Ciężkie przedmioty należy podnosić uginając kolana, a nie pochylając się z pozycji stojącej. Podnoszenie z prostymi nogami bardziej obciąża kręgosłup.

2.    Odległość pomiędzy przenoszonym pacjentem a pionową osią ciała powinna być jak najmniejsza - podchodź jak najbliżej pacjenta!

3.    Ciężkie obiekty przenosimy z wyprostowanym kręgosłupem, przy czym stopy powinny być szeroko rozstawione, a łokcie położone blisko ciała.

4.    Należy unikać pochyleń na boki oraz skrętów tułowia.

5.    Należy równomiernie oraz symetrycznie obciążać kręgosłup.

6.    Wykonując wszystkie czynności przy pacjencie należy mieć wyprostowany kręgosłup. Dodatkowo, podpierając kolano o łóżko zmniejszymy obciążenie kręgosłupa.

7.    Przy podnoszeniu pacjenta z podłogi, stopy należy ustawić po obu stronach osoby leżącej.

8.    Podczas wykonywania długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji, należy przyjąć pozycję siedzącą przy łóżku pacjenta.

9.    Podczas przenoszenia pacjenta należy dbać o to, aby ująć pacjenta w połowie ciała tak, aby zarówno górna jak i dolna część ciała równoważyły się.

10.    Należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów i szarpnięć, które stanowią najczęstszą przyczynę urazów.

11.    Należy mierzyć siły na zamiary, ciężar podopiecznego ma znaczenie!

12.    Nie wolno chwytać chorego pod pachy! Może to skutkować urazem u opiekuna i podopiecznego.

13.    Chory nie może chwytać opiekuna za szyję! – grozi to urazem kręgosłupa szyjnego.

14.    Należy usunąć wszystkie przeszkody z drogi transportu przed rozpoczęciem wykonywania transferu.

15.    Należy w pełni poinformować podopiecznego o naszych działaniach i przekazać mu możliwości współpracy.

16.    Nie wolno zapominać o alternatywach działania w sytuacji, gdy pacjent przemieści nam się na rękach.

Szanowna Opiekunko, jeśli nadal obawiasz się, że nie poradzisz sobie z transferowaniem Podopiecznego, zapraszamy do jednego z naszych oddziałów, na bezpłatne szkolenie z technik transferowania. Chętnie nauczymy Cię, jak poprawnie transferować osobę niepełnosprawną z zachowaniem troski również o swoje zdrowie.


Cewnik moczowy- porady

Cewnik moczowy, to narzędzie urologiczne, zazwyczaj zrobione z lateksu, stosowane do wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Cechą charakterystyczną cewnika jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej, który wypełniany jest sterylną wodą i na stałe utrzymuje urządzenie w pęcherzu.

Długotrwałe stosowanie może wiązać się z powikłaniami, do których najczęściej zaliczane są zakażenia układu moczowego oraz mechaniczne urazy cewki moczowej. Największym ryzykiem jest rak pęcherza moczowego, jednak mimo to, jest to najczęstsza metoda odprowadzania moczu w przypadku inkontynencji. Cewnik jest cienką i elastyczną rurką umieszczaną w pęcherzu moczowym. Mocz spływa przez rurkę do worka, w którym jest zbierany.

Dla osoby z nietrzymaniem moczu najważniejsze jest, aby jej skóra była sucha, czysta i niepodrażniona, co zapobiega infekcjom. Istnieją liczne preparaty farmaceutyczne, które zapobiegają podrażnieniom skóry. Najlepsze zastosowanie mają żele myjące i odkażające, opatrunki ochronne, kremy ochronne oraz talk w żelu. Dodatkowo, do zabezpieczenia pościeli zaleca się stosowanie jednorazowych podkładów higienicznych oraz podkładów chłonących w zróżnicowanych rozmiarach. Ich zewnętrzna warstwa zawiera włókninę sanitarną, a zastosowana folia zapobiega przemakaniu. Wnętrze zawiera najczęściej masę celulozową lub regenerowaną watę bawełnianą. Nie należy stosować podkładów gumowych, folii i ligniny, ponieważ mogą one przyczynić się do oparzeń skóry i odleżyn.

Stomia- to nic strasznego

Stomią nazywamy celowo wytworzone połączenie światła narządu wewnętrznego ze skórą. Pod pojęciem „stomia” najczęściej kryje się stomia wydalnicza.

Stomia wydalnicza ma za zadanie wytworzenie sztucznego połączenia pomiędzy przewodem pokarmowym a skórą na brzuchu. Celem takiego zabiegu jest umożliwienie wydalania kału w przypadkach, gdy wydalanie w sposób naturalny zostało uniemożliwione lub utrudnione.

Są dwa rodzaje stomii: pojedyncza i podwójna. W przypadku tej pierwszej wyprowadzany jest przekrój światła jednego odcinka jelita. W przypadku drugiego rodzaju stomii, wyprowadzeniu ulega fałd utworzony z pętli jelita, a na skórze widoczne są dwa otwory.

Sztuczne odżywianie

Sztuczne odżywianie jest to forma odżywiania z pominięciem jamy ustnej. Zgłębnik gumowy wprowadzany jest przez usta, nos lub przetokę żołądkową. W postaci płynnej lub półpłynnej, bezpośrednio do żołądka podawany jest wysokokaloryczny pokarm, który powinien zawierać dużą ilość białek oraz witamin.


Złe odżywianie – przyczyny i skutki

Przyczyną niedostatecznego odżywiania ludzi starszych jest najczęściej brak samodzielności i apatia, które prowadzą do zaniedbywania posiłków. Często wynika to z chorobliwej oszczędności lub ubóstwa. Dodatkowo, osoby w podeszłym wieku mają problemy z wchłanianiem. Seniorzy mają osłabione kubki smakowe oraz często mniejszy apetyt. Wiele osób starszych mających problem z uzębieniem cierpi na niedożywienie, ponieważ przyjmowanie pokarmów w ich przypadku jest problematyczne, a niekiedy nawet wiąże się z bólem. Osoby starsze mają często problemy z przełykaniem z powodu zwężenia przełyku, gdzie normalne odżywianie może okazać się dla nich niebezpieczne. Złe odżywianie objawia się najczęściej w postaci spadku masy ciała, obniżenia siły mięśniowej oraz pogorszeniu sprawności fizycznej. Osoby starsze są bardziej podatne na infekcje a niedożywienie skutkuje upośledzeniem pracy wszystkich narządów.

Odpowiednia dieta

Seniorzy powinni spożywać posiłki przygotowane z naturalnych składników, takich jak chude mięso, nabiał, warzywa, ciemne pieczywo i kasza. Potrawy ciężkostrawne nie są zalecane, ponieważ długo zalegają w żołądku. Dodatkowo zaparcia są dość częstą przypadłością osób starszych, dlatego też ich dieta powinna zawierać jak największą ilość produktów bogatych w błonnik (np. suszone owoce). Aby zwiększyć ilość konsumowanego białka można wzbogacić dietę o specjalne odżywki.