Opiekan nad osobami starszymi w niemczech

Lato w pełni. Choć to piękna pora roku, na którą czekamy podczas długich zimowych wieczorów, niesie czasem ze sobą niebezpieczeństwa. Częstym ich powodem jest pogoda, która przez ostatnie kilkanaście lat coraz częściej przybiera kolejne rekordy. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak radzić sobie z ekstremalnymi upałami, które zwłaszcza w przypadku osób starszych stanowią ogromne niebezpieczeństwo. Dziś natomiast skupimy się na innych, równie ekstremalnych zjawiskach, jakimi są burze i huraganowe wiatry.

Coraz częściej w naszej części kontynentu (zarówno na terenie Polski, jak i na terenie Niemiec) zjawiska te przybierają na sile. Zwłaszcza w chwili, gdy wraz z frontem dochodzi do załamania panującej przez określony czas bardzo wysokiej temperatury. Takie pogodowe ekstrema mogą być niebezpieczne nie tylko dla Seniorów, ale dla wszystkich osób.

Pierwszą podstawową zasadą jest bieżące monitorowanie prognoz pogody. Zarówno w polskich, jak i w niemieckich środkach masowego przekazu takie informacje są podawane. Można w tym celu również skorzystać z internetu. Zwłaszcza na terenach górzystych warto pamiętać o tym, że pogoda jest bardzo zmienna. Dobrze jest więc śledzić na bieżąco pogodowe komunikaty. Jeśli prognozowane są burze, najlepiej jest pozostać w domu. A już szczególnie ważne jest, by nasi podopieczni nie przebywali z nami na dłuższym spacerze, dalej od domu, jeśli wiemy, że mogą wystąpić burze.

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie się do silnego wiatru. Należy usunąć z tarasów i balkonów wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez silne podmuchy. Donica z kwitami może podczas nawałnicy stanowić spore zagrożenie dla przechodnia. Zamknięcie wszystkich okien i wyciągnięcie wtyczek z gniazdek elektrycznych jest również konieczne. Częsta przyczyną pożarów podczas burz są spięcia elektryczne powodujące zapalenie się przedmiotów podłączonych do prądu. Również wyłączenie telefonu komórkowego jest istotną sprawą podczas burzy. Przebywając w domu nie należy zbliżać się do okien i drzwi. Unikać również powinniśmy kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu lub gazu.

Jeśli już przebywamy poza domem, nie należy chować się pod drzewami. Najlepiej jest poszukać schronienia w murowanym budynku (drewniane, jeśli nie posiadają odpowiedniego uziemienia, mogą w przypadku trafienia piorunem spłonąć). Jeśli nie ma możliwości schowania się w budynku, należy po prostu ukucnąć (w żadnym wypadku nie wolno kłaść się na ziemi- zwiększa to ryzyko porażenia prądem).  

Jeśli podczas burzy jesteśmy w podróży pamiętajmy, by nie opuszczać auta (jest ono dość bezpiecznym miejscem). Zwróćmy uwagę, by nie zatrzymywać się pod drzewami, liniami energetycznymi lub dużymi reklamami. Mogą one stanowić niebezpieczeństwo podczas silnych podmuchów wiatru.

Pamiętajmy również o psychice naszych podopiecznych. Osoby starsze często bardzo źle znoszą burze, bojąc się ich. Nie pozostawiajmy więc ich samych w danym pomieszczeniu. Jeśli nie ma lekarskich przeciwskazań, możemy przygotować uspokajającą herbatę z melisy, aby obniżyć napięcie. Warto też próbować odwrócić uwagę Seniora od tego, co dzieje się za oknami, a same okna zasłonić.

Pocieszające jest to, że burze są zjawiskami nagłymi i krótkotrwałymi. Oznacza to, że szybko się zaczynają i równie szybko się kończą.

 

Źródło: mac.gov.pl

Szybki kontakt!
+
Wyślij!