Higiena i pielęgnacja ciała podopiecznego

Higiena i pielęgnacja ciała seniora to jeden z podstawowych obowiązków opiekunki na większości zleceń – toaleta ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia seniora, zaś gdy jest poprawnie przeprowadzona, nie jest przykrym obowiązkiem dla żadnej ze stron. Nieumiejętnie wykonana pielęgnacja może być nie tylko niekomfortowa, ale i szkodzić podopiecznemu.

Przygotowania do toalety 

Aby mycie ciała chorego przebiegło sprawnie, przygotuj sobie wszystko, czego będziesz potrzebować. Jeśli podopieczny jest w stanie się przemieszczać, przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria w łazience. Toaleta osób, które samodzielnie się poruszają nie nastręcza zazwyczaj większych trudności i jest znaczenie łatwiejsza niż mycie osoby leżącej. Jeśli twój podopieczny nie przemieszcza się, przed Tobą trochę bardziej skomplikowane zadanie, przygotowania będą więc istotne. Zanim zaczniesz rozbierać seniora do mycia, przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy: miskę z ciepłą wodą, gąbkę, mydło, szampon do włosów, grzebień lub szczotkę do czesania, pastę i szczoteczkę do zębów, ręczniki, czystą bieliznę i ubrania, a dodatkowo także koc do okrycia podopiecznego, gdyż po zakończonej kąpieli może być mu chłodno.

Zanim przejdziesz do mycia

Higieny wymaga całe ciało seniora, opiekunka musi więc odsłonić i dotykać nawet najintymniejszych jego części. To trudne zarówno dla podopiecznego, jak i dla opiekunki – szczególnie dla tych opiekunek, które dopiero zaczynają pracę w tym charakterze. Aby ułatwić zadanie sobie i podopiecznemu, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze to twoja praca, podchodź do niej profesjonalnie. Senior nie powinien widzieć na twojej twarzy emocji. Ciało starszej może wyglądać nieestetycznie, może być zdeformowane chorobą, to dla niektórych opiekunów trudny widok, jednak nie powinnaś dać tego po sobie poznać. Pamiętaj, że powinnaś odnosić się do ciała seniora z szacunkiem, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i intymności. Podopieczny musi czuć się komfortowo.

Jak powinna przebiegać higiena ciała? 

Toaletę zawsze zaczynamy od poinformowania seniora, że rozpoczynamy mycie. Nawet jeśli z podopiecznym nie ma kontaktu, należy powiedzieć co będziemy robić, np. teraz umyję Ci twarz. Dopiero po wypowiedzeniu tych słów, przechodzimy do czynności higienicznych. Odkrywamy tylko tę część ciała, którą aktualnie myjemy, to służy poczuciu komfortu, ale chroni też przed wychłodzeniem. Umyte części ciała osuszamy i okrywamy. Toaletę wykonujemy zawsze w tej samej kolejności – od góry ciała, do dołu. Najpierw myjemy twarz i dbamy o higienę jamy ustnej, mężczyzn golimy. Potem myjemy szyję i uszy, następnie przechodzimy do rąk, które myjemy od pachy, w kierunku dłoni. Następnie myjemy dekolt, klatkę piersiową i brzuch. Na koniec pozostaje higiena intymna i mycie nóg – od stóp w kierunku pachwin. Jeśli myjemy też włosy podopiecznego, można zostawić to zadanie na koniec. Pamiętaj, że podczas kąpieli może poczuć chłód, po jej zakończeniu warto okryć go dodatkowym kocem.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!