Mity o starości

Dla jednych starość zaczyna się gdy pojawiają się wnuki, dla innych dniem rozpoczęcia starości jest przejście na emeryturę. Niektórzy uważają zaś, że starość zaczyna się dopiero wtedy, gdy człowieka dosięga choroba lub brak sprawności. Na temat starości krąży wiele mitów, wiele z nich jest szkodliwych, dlatego warto je obalić

 

Seniorzy są nikomu niepotrzebni

To jeden z najbardziej szkodliwych i najlepiej rozpowszechnionych mitów. Mówi się o tym, że starcy nie przynoszą korzyści rodzinie ani społeczeństwu. Podkreśla się, że są ciężarem dla państwa, bo nie pracują zawodowo, a ich utrzymanie wiele kosztuje. Tymczasem wielu seniorów wspomaga swoje rodziny, pomagając w opiece nad wnukami. Poza tym coraz częściej seniorzy pracują nie do wieku emerytalnego, ale do czasu, kiedy pozwala im na to stan zdrowia. Wraz z postępem cywilizacyjnym coraz mniej zawodów wymaga użycia siły fizycznej, co sprzyja aktywności zawodowej osób w podeszłym wieku. Poza tym seniorzy są niezastąpionym źródłem wiedzy o czasach, które minęły.

Kobiety i mężczyźni starzeją się tak samo

Ta informacja nie jest prawdziwa. Przede wszystkim kobiety żyją dłużej, częściej narażone są więc na choroby przewlekłe, charakterystyczne dla wieku podeszłego, częściej niż mężczyźni cierpią na osteoporozę, cukrzycę, nadciśnienie i artretyzm. Mężczyźni z kolei są bardziej podatni na zawały serca i wylewy. 

Starsi ludzie niczego nie rozumieją

Młodym często wydaje się, że starsi ludzie nie rozumieją współczesnego świata. Że podeszły wiek wiąże się z ograniczeniem zdolności poznawczych tak bardzo, że seniorzy nie są w stanie przyswajać informacji o świecie, w którym przyszło im spędzać jesień życia. To nie musi być jednak prawdą. Seniorzy chętnie się uczą, ze względu na dużą ilość czasu często mogą pozwolić sobie na śledzenie informacji w różnych mediach. Wielu seniorów korzysta ze smartfonów, komputerów, tabletów, robi zakupy przez internet i kontaktuje się z bliskimi przez skype. Odsetek seniorów korzystających z nowych technologii stale rośnie. 

Starsi ludzie nie myślą o seksie

Człowiek jest istotą seksualną przez całe swoje życie. Podeszły wiek tego nie zmienia. Starsi ludzie mają nie tylko marzenia erotyczne. Ci, którzy są sprawni fizycznie, ku zaskoczeniu młodych, wiodą satysfakcjonujące życie seksualne. 

 

Starość obdziera z godności 

Seniorzy, zwłaszcza Ci, którzy podupadli na zdrowie, często skazani są na pomoc innych ludzi. Wymagają pomocy podczas zabiegów higienicznych i kosmetycznych – mycia, ubierania, zmiany pieluch. Wydawać by się mogło, że w takich okolicznościach trudno zachować godność, trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy tu od opiekuna.

Opiekunka, która jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, nigdy nie pokaże po sobie niechęci, zaskoczenia czy zniesmaczenia. Swoje obowiązki będzie wykonywać tak, aby senior czuł się komfortowo i mógł jej zaufać. Szacunek jest tu podstawą. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!